Trafikte de bir aileyiz

        BİZ TRAFİKTE DE BİR AİLEYİZ

                 Trafikteki kötü gidişata dur demek için milli eğitim bakanlığı Motorlu taşıt Sürücü kurslarında Trafik ve çevre bilgisi dersi dışında,  trafik adabı dersi de koymuştur. Trafik adabı yol yordam demektir.Trafik adabı, insanların trafik içinde bireysel ve birbirlerine karşı olan davranış biçimleridir. Yaşam tarzı ile araç kullanmanın ilişkili olduğu bilinmektedir.

                 Bir toplum içersinde, bireylerin birbirlerine karşı davranış biçimleri, saygılı, hoşgörülü,nazik ,sabırlı ,yardımlaşmayı seven,gerektiğinde haklarından feragat eden ve empati yapabilen bir anlayışa sahiptir.  Evimize veya  işyerimize  gelen bir misafirimize de  aynı yaklaşım tarzını gösteririz. Ancak Trafiğe çıktığımızda bu her zaman böyle olmuyor. Trafikte büyük araçların küçük araçları sıkıştırması, veya motosiklet türü araçların yok sayılması,Ailesinin yanında bile saygısızca yapılan Yol vermeme kavgaları,yaya geçitlerinde yayaların geçiş önceliğine uyulmaması, Motor sesini yükselterek araç kullanılması, gereksiz korna çalınması yüksek sesle müzik dinlenmesi, Trafik kural ihlali yapan sürücülerin tanıdık, bildik biri ise hoşgörülü, tanımadıklarına kaba ve saygısız davrandıkları bilinen bir gerçektir. . Yayaların yaya geçidi bulunan yerlerden geçmesi için gerekli  eğitim çalışmaların yapılması, Sürücülerinde yaya ve okul geçidindeki yayalara öncelik vermesi kanuni bir zorunluluk olmasına rağmen maalesef kanunun uygulanması yerleşik ve sürdürülebilir hale getirilememiştir. sürücülere yönelik bir eğitim çalışmasının yapılması, kanuni cezai  yaptırmların artırılması gerekmektedir. ( 2918 sayılı K.Y.Trafik kanunu madde 74, ceza miktarı 235tldir)

                 Birlikte yaşadığımız trafik ortamında bir kişinin  belki farkında olmadan yapmış olduğu trafik kural ihlali, hiçbir suçu olmayan başka bir kişinin ölümüne, yaralanmasına yada ömür boyu sakat kalmasına neden olabilir.bir ailede, bilinçsizce yapılan dikkatsizliğin yıllarca acısını çekmek zorunda kalıyor.. Sürücünün de uzun süren tranvalar, vijdani baskılarla veya hapis cezasıyla hayatı alt üst olabiliyor. Buna hakkımızın olmadığını düşünüyoruz..

                 Trafikte hoşgörünün, saygının, sabır ve diğergamlığın,  yaygınlaştırılması adına, Elit sürücü kursu olarak bir slogan geliştirdik..ve her kesimin bunu sahiplenmesi uygulamasını istiyoruz “.BİZ TRAFİKTE DE BİR AİLEYİZ”   Trafik ortamında yol kullanıcısı araç sürücüleri, yolcu ve  yayaların birbirini akraba dost ve arkadaş olarak kabul edip, Trafikteki hatalı davranışlarını, Evimize gelen bir misafire gösterdiğimiz saygıyla, sevgiyle, hoşgörü ve sabırla karşılamamız gerektiğini düşünüyoruz.  Böylece toplumsal bilincin ve duyarlılığında artacağına inanıyoruz. Trafikte birbirimize karşı saygılı, hoşgörülü, sabırlı  ve nazik davranarak,  TRAFİKTE DE BİR AİLE  olduğumuzu unutmamalıyız.

                 Sürücü trafik içindeki davranışlarının sorumluluğunu hem kendine hemde diğer yol kullanıcılarına karşı üstlenebilmelidir.davranışlarının sonuçlarını düşünerek hareket etmelidir.çünkü sürücü belgesi sahibi olmak demek topluma bir SÖZ vermek demektir. Sürücü bu belgesiyle,” Ben bir canlıyı öldürme ve çevreye zarar verme potansiyeli olan ARACI güvenli bir şekilde kimseye ve hiçbir şeye zarar vermeden kullanmak için gerekli bilgileri öğrendim ve bu bilgileri uygulamak için gerekli olan kişilik özelliklerine, yetişkinliğe ve sorumluluk duygusuna, psikolojik ve fiziksel uygunluklara sahibim.” Demektir.  Sürücü araç kullandığı sürerce topluma verdiği bu sözü tutmakla yükümlüdür. Unutmamalıyız ki Tebessüm, gönüllere atılan sevgi, hoşgörü tohumudur ve Sadakadır..  Trafikte de bütün güzelliklerin birlikte yaşanması dileğiyle..

 

 

                                                                                                                    MUHSİN POLAT

                                                                                                   ELİT SÜRÜCÜ KURSU MÜDÜRÜ                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 EFELER/AYDIN

 

 

 

Bu sayfa;
Bugün 0,
Toplamda: 49 kez okunmuştur.
Son okunma tarihi 23.02.2020 'dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir